داروخانه دکتر حلاجیان

Dr. Hallajian Pharmacy

 دوست جوانی با 20 سال سن  در مورد درمان ریزش مو در این سن با محلول موضعی ماینوکسیدیل و نیز فیناستراید خوراکی ( 1 میلی گرم در روز) پرسیدند؛

پاسخ : اول باید از تاخیری که در پاسخ ایجاد شد عذر خواهی کنم. واقعیت این است که در حال حاضر بهترین و موثر ترین درمان دارویی ریزش مو همین ترکیب 2 دارویی هست که شما استفاده میکنید ضمن اینکه زمان شروع درمان در این مورد خیلی مهمه یعنی پیشگیری و جلوگیری از ریزش بیشتر مو ، خیلی موثرتر از ترمیم موهای ریخته شده است. بنابراین مناسبترین زمان درمان رو شروع کردید .

در مورد محلول موضعی ماینوکسیدیل باید بگم که به جز بعضی التهابها و حساسیتهای موضعی ، عارضه دیگری نداره.

اما در مورد فیناستراید؛ اولاً اثر این دارو حدود 4-6 ماه بعد از مصرف ظاهر میشه. حدود 1 سال بعد از مصرف ، تازه موهای کرکی مشاهده میشن . البته باید گفت که فیناستراید روی ریزشهای آندروژنیک موثر است یعنی در آقایانی که ترشح هورمون تستوسترون بالاست و در مواقع دیگر تقریبا بی اثر است .تشخیص ریزش موی آندروژنیک توسط پزشک صورت میگیرد ولی یک شاخص ظاهری مهمش ریش و موی انبوه بدن می باشد .

عوارض مهم فیناستراید هم شامل: کاهش میل جنسی – اختلال نعوظ – کاهش حجم منی – کاهش تعداد اسپرم – و همینطور ناهنجاری های جنینی در خانمهایی هست که از این دارو استفاده میکنند. هیچ شواهدی در دست نیست که این عارضه آخری در جنین خانمهای بارداری که شوهرانشون از فیناستراید استفاده میکنن وجود داشته باشه .ضمناً بقیه عوارض هم در مصرف روزانه 1 میلی گرم این دارو کمتر دیده میشه . مساله مهم اینه که این داروها باید مدام مصرف بشوند. ضمناً اگر مدتی قطع بشن دوباره موها شروع به ریزش میکنن.و حتی به حالتی بدتر از شروع مصرف دارو برمیگردند.

Reference:a

   www.ishrs.org/articles/young-male-hair-loss.htm

    Canadian family physician vol47:December.desember2001

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 14:44  توسط   |